Olejek magnezowy Zachstein

Olej_magnezowy.jpg Czym jest Olejek magnezowy Zechstein? 

Olejek magnezowy Zechstein to innowacyjny sposób na dostarczenie organizmowi magnezu przez skórę. Olejku magnezowego Zechstein nie przyjmuje się doustnie, lecz nakłada bezpośrednio na skórę, gdzie preparat wchłania się bezpośrednio do wnętrza komórek (1). Olejek magnezowy Zechstein jest mocno nasyconym roztworem chlorku magnezu o oleistej konsystencji ze względu na wysoki stopień nasycenia, jednak nie jest to olejek w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Udowodniono, że zewnętrzne stosowanie Olejku magnezowego Zechstein zwiększa poziom magnezu we krwi aż do 5 razy w porównaniu z magnezem przyjmowanym doustnie (2). ?Olejek magnezowy Zechstein to skuteczny i szybki sposób na uzupełnienie niedoboru magnezu w organizmie.

 

Pochodzenie

Osady chlorku magnezu z dawnego Morza Cechsztyńskiego (Zechstein) uważane są za najczystsze naturalne źródło najwyższej jakości olejku magnezowego na świecie. Zgromadzone w trzewiach ziemi, przez miliony lat chronione były przed zanieczyszczeniami środowiska. Dawne Morze Cechsztyńskie rozciągało się od północnej Anglii, przez Niemcy, aż do Rosji. Około 250 milionów lat temu uległo wyschnięciu, ujawniając liczne warstwy zawartych w nim minerałów. Dziś minerały te można odnaleźć około 1600 do 2000 metrów pod powierzchnią ziemi, ze względu na ruchy tektoniczne.

W 1982 roku nowe technologie po raz pierwszy umożliwiły wyodrębnienie tego surowca w postaci nasyconego roztworu chlorku magnezu w Veendam, w Holandii. W tym celu woda pompowana jest do warstwy zawierającej chlorek magnezu, co skutkuje rozpuszczeniem chlorku magnezu do 31% roztworu nasyconego, tak zwanego oleju magnezowego, który jest następnie wynoszony na powierzchnię.

Olejek magnezowy Zechstein od 2007 roku dostępny jest do stosowania jako środek zdrowotny w formie gotowego roztworu. Dzięki wyjątkowej czystości olejku, nie ma potrzeby jego dalszego przetwarzania. Olejek magnezowy Zechstein stale poddawany jest analizie chemicznej, mającej na celu zapewnienie sprawdzenia czystości i jakości każdej partii. W taki sposób sprawdzony i certyfikowany olejek magnezowy znany jest pod nazwą „Zechstein Inside®“.

Dawkowanie

Dzienne zalecane spożycie magnezu (RDA)

Oficjalne dzienne zalecane spożycie magnezu wynosi około 400 mg. Zalecenia spożycia RDA opierają się na wartościach niezbędnych do zapobiegania niedoborowi danej substancji. Jednakże, jak wynika z badań naukowych, te zalecane ilości mogą być niewystarczające dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia i wydajności, zwłaszcza w przypadku sportowców. W konsekwencji wielu specjalistów domaga się podwyższenia RDA magnezu do poziomu od 6 do 8 mg na kilogram masy ciała, co odpowiada dziennej dawce 400 do 900 mg czystego magnezu, w zależności od masy ciała.

Magnez jest zazwyczaj dostępny w postaci soli magnezu, tj. chlorku magnezu, cytrynianu magnezu, orotatu magnezu, siarczanu magnezu i podobnych. W celu określenia dawki, ważne jest, aby pamiętać, że dzienne zalecane spożycie dotyczy porcji czystego magnezu, nie zaś masy soli magnezu.

Olejek magnezowy Zechstein

1 ml nasyconego roztworu chlorku magnezu Zechstein zawiera 103 mg czystego magnezu. W produkcie Swanson Olejek magnezowy 1ml to 8 pełnych przyciśnięć atomizera. Przykładowo, 8 natrysków przypada na 1 ml skoncentrowanego olejku magnezowego (31% RDA), 32 natryski dostarcza 412 mg czystego magnezu.

Zastosowanie olejku magnezowego

Olejek magnezowy Zechstein

W celu zapewnienia organizmowi dziennej dawki magnezu, należy spryskać skórę Olejkiem magnezowym Zechstein oraz delikatnie wmasować. Zwykła dawka obejmuje od 8 do 32 aplikacji rano i wieczorem, zależnie od indywidualnych potrzeb. Wykazano, że najodpowiedniejszym miejscem do codziennej aplikacji olejku są okolice rąk i ramion. Istnieje jednak również możliwość stosowania olejku na udach, łydkach lub brzuchu. Pachy także stanowią odpowiednie miejsce aplikacji produktu. W tym przypadku olejek magnezowy jednocześnie służy za dezodorant.?Podczas pierwszego użycia olejku należy zastosować małą dawkę, zwiększając ilość olejku w miarę jak skóra zacznie się do niego przyzwyczajać. W miejscach zastosowania może być odczuwalne delikatne mrowienie oraz uczucie ciepła. Jest to normalny znak wskazujący na wchłanianie się magnezu w skórę.?Osoby o wrażliwej skórze mogą doznać nieprzyjemnego odczucia w miejscu aplikacji stężonego roztworu magnezu. W takim przypadku zaleca się rozcieńczenie olejku magnezowego wodą w proporcji 1:1. Roztwory rozcieńczone są również dostępne w sprzedaży w formie gotowych produktów. Należy jednak mieć na uwadze, że wówczas zawartość magnezu ulega redukcji o połowę. Z tego powodu należy zaaplikować dwukrotną ilość olejku w celu dostarczenia skórze pożądanej ilości magnezu. ?W przypadku nieprzyjemnego uczucia odczuwalnego już po wyschnięciu olejku magnezowego na skórze, wystarczy przemyć dane miejsce wodą. Zalecane jest jednak pozostawienie olejku na skórze na 5 do 10 minut w celu należytego wchłonięcia.

Kąpiel magnezowa

Sposób na relaks i regenerację

Płatki magnezowe są skutecznym sposobem na pełną kąpiel magnezową, choć oczywiście sam olejek magnezowy może być również stosowany. Na przyswajanie magnezu w trakcie kąpieli wpływa odpowiednie stężenie magnezu, powierzchnia ciała mająca kontakt z wodą oraz czas trwania kąpieli. Wchłanianie magnezu wzrasta nieproporcjonalnie do jego stężenia. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza, sugerowany czas kąpieli to co najmniej 20 minut. Zaleca się użycie 1 do 2 kg Płatków magnezowych Zechstein na pełną kąpiel w standardowej wannie. W celu uzupełnienia niedoboru magnezu, sugeruje się 2 pełne kąpiele w okresie kilku tygodni.

Magnez dla zdrowej i promienistej skóry

Magnez znany jest ze swojego wyjątkowego wpływu na skórę. Dostarcza jej odpowiedniego nawilżenia, jak również poprawia jej strukturę i elastyczność. Kąpiel magnezowa w szczególności przynosi korzyści suchej skórze. Pomaga w leczeniu problemów skóry, w tym wyprysków, egzemy, trądziku oraz łuszczycy.

Kąpiel magnezowa stóp

Kąpiel stóp to praktyczna i wygodna alternatywa dla pełnej kąpieli. Ponieważ w trakcie kąpieli stóp powierzchnia ciała pokryta wodą jest zredukowana, w konsekwencji pozostawiając mniejszy obszar wchłaniania, należy zastosować wyższe stężenie magnezu (około 4%). Stopy i kostki należy w pełni zanurzyć w wodzie. Dla kąpieli stóp również zaleca się temperaturę wody w wysokości około 37 stopni Celsjusza. Czas trwania kąpieli powinien wynosić około 20 minut.?Badania wykazały, że codzienna magnezowa kąpiel stóp stanowi szybki i efektywny sposób na uzupełnienie niedoboru magnezu.

Sposób przygotowania roztworów o zalecanym stężeniu dla kąpieli stóp:

5 litrów wody uzupełnionej 200 g płatków chlorku magnezu daje roztwór 2%.

5 litrów wody uzupełnionej 400 g płatków chlorku magnezu daje roztwór 4%.

5 litrów wody uzupełnionej 500 g płatków chlorku magnezu daje roztwór 5%.

Magnez Zechstein dla sportowców

Z doświadczeń sportowców wynika, że olejek magnezowy wmasowany bezpośrednio w bolący mięsień w trakcie treningu, zawodów, lub na krótko po nich, daje korzystne efekty. W rezultacie mięśnie nie męczą się tak łatwo, jak również regenerują się szybciej. ?Okolice bolącego mięśnia należy bezpośrednio spryskać od 5 do 10 razy, a następnie delikatnie wmasować substancję. W razie potrzeby środek może być stosowany również w trakcie treningu lub zawodów. Olejek magnezowy redukuje okres regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.?Z doświadczeń sportowców wynika, że relaksacyjna kąpiel magnezowa tuż po wysiłku jest szczególnie korzystna. W takim przypadku stężenie roztworu magnezu w pełnej kąpieli powinno wynosić przynajmniej 2%. W tym celu niezbędne jest użycie około 2 kg płatków magnezu. Temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Pełną kąpiel magnezową zaleca się w przypadku przemęczonych, bolesnych mięśni z nadmiarem kwasu mlekowego.?Kąpiel stóp w roztworze o wyższym stężeniu olejku magnezowego również uzupełnia niedobór magnezu w sposób szybki i skuteczny. W przypadku tego rodzaju kąpieli sugerowane stężenie roztworu to przynajmniej 5%. Na jedną kąpiel stóp w 5 litrach wody przypada około 500 g płatków magnezu lub 0,6 litra olejku magnezowego.